Nuffic – Flash Fiction competitie

22 jun 2021

Dit jaar organiseerde het Nuffic voor het eerst de Flash Fiction competitie, een creatief schrijvenwedstrijd waarbij 1e en 2e-jaars leerlingen tweetalig onderwijs een verhaal schrijven van 150 woorden. Natuurlijk deed onze school mee!

Daan Albregt uit het eerste jaar en Roos Abrahams, Belle Roelofs en Diewertje Ruijtenbeek uit het tweede jaar werden genomineerd. Daan won vervolgens de runner up prijs voor de eerste klas! Al hun verhalen zijn gepubliceerd in een bundel. We mogen weer trots zijn op onze leerlingen!

 

Het verhaal van Daan:
The Never-Ending Fall
I’m falling, still falling. For I am Torsten, son of Olvir. After, what seems to be, a thousand years of falling, you’d think it would come to an end. But no. I just keep falling, me and my ship.
It all happened so fast. But I can still perfectly remember how it had happened. Me, and the people of my village, were looking for new land. We’d gone past hundreds of thousands of waves. Yet nothing, everyone else had returned to our old village, but I. No, I kept going. After another 3 months of ocean, I’d finally found something other than water, but it wasn’t land either. I got closer and closer. Too close. Pushed by the wind I fell into this pit, of nothingness, and it’s where I’ve been ever since.
And now I’m falling, still falling, falling on and on.”